Do dnešního pohárového derby (19:00 na ČPP Aréně) vyběhneme ve zbrusu nových černých dresech. Jak vypadají a co na nich najdete?
Myšlenka na speciální sadu dresů pro ženský a mužský tým, mimo běžné modro-žluté varianty, pomalu dozrávala již několik let a jsme rádi, že se nám dres podařilo připravit před Vánocemi a právě na ostravské derby.
Projděte si s námi, co znamenají jednotlivé prvky dresu, a přijďte nám dnes v podvečer pomoct je pokřtít a podpořit nás v boji o postup v pohárové soutěži!
Kůň z Ostravského znaku
Heraldický znak Ostravy s koněm zná pravděpodobně každý. Běžně se o něm hovoří jako o symbolu Ostravy jako tranzitního města na křižovatce obchodních cest, států a národností, stejně jako o symbolu rychlosti, síly a odvahy. Jaké legendy jsou ale s jeho umístěním do znaku spojené?
Legenda 1: Splašený kůň
Do kraje přitáhl jednou tvrdošíjný nepřítel a oblehl dobře opevněné město. Usiloval všemožně ztéci hradby, ale měšťané statečně hájili svého domova. Nepřítel neustoupil a v obklíčeném městě ubývalo vůčihledě potravin, takže naděje na vysvobození rychle klesla. Když již měšťané byli blízcí zoufalství, našel se mezi nimi jeden se šťastným nápadem, a to, aby křikem poplašili osedlaného, ale bez uzdy koně, a vypudili jej v noci jednou brankou mezi nepřítele. Lest záležela v tom, že nepřítel se shrne u této branky a bude očekávat zde také měšťany, zatím co tito vyrazí úplně z jiné strany. Návrh byl všeobecně přijat a ještě této noci proveden. Splašený kůň způsobil mezi nepřáteli strašný zmatek, čehož využili rychle měšťané, kteří vypadli z vedlejší branky a nepřítele lehce zahnali. Město bylo zachráněno a v městě zavládl veliký jásot. Na památku šťastné myšlenky dali si měšťané do znaku splašeného koně.
Legenda 2: Na pomoc
Byl letní den. Slunce pálilo nemilosrdně a bylo parno až k zalknutí. Ostravští spěchali v potu tváře se svou prací na polích, ležících mimo hradby města, neboť na obloze se objevil černý hrozivý mrak, nevěstící nic dobrého. A tu najednou se zde objevil člověk, celý uřícený a se strašnou úzkostí ve tváři. Krátkými a trhanými slovy začal měšťany prosit, aby všeho nechali a co nejrychleji jeli na pomoc Hukvaldským, jimž hrozí veliké nebezpečí ze strany nepřítele. Když to slyšeli měšťané, kteří byli vždy hodnými a věrnými poddanými hukvaldských pánů, dlouho se nerozmýšleli. Opustili okamžitě svou práci, popadli kosy a co měli po ruce, posadili se na koně, kterým ve spěchu ani uzdy nedali, a hnali se s větrem o závod k Hukvaldům. Tam dorazili právě o půlnoci. Napadli nepřítele ze strany, odkud nebezpečí nečekal, a přinutili jej k útěku. Zároveň vyběhla také hradní posádka, takže nepřítel byl na hlavu poražen. Za tento statečný čin propůjčil biskup měšťanům krásný znak, na němž byl znázorněn pádící kůň bez uzdy, který má připomínat bezuzdný útěk nepřátel od Hukvaldů a také rychlou pomoc ostravských měšťanů.
Zdroj: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/znak-mesta-ostravy
Kamzík ze znaku Slezské Ostravy
Se znakem Slezské Ostravy je historie složitější, protože jeho vznik a původní význam není zcela doložen. Kamzík, který dnes dominuje slezskoostravskému znaku, býval v erbu rodiny Wilczků, dlouholetých majitelů slezskoostravského panství. „Co symbolizuje onen kamzík, dnes není vůbec jasné. Pravděpodobně to byl původně kozel. Wilczkové byli hodně starý a rozvětvený rod. Snad pocházel z polské lokality Kozial,“ vysvětluje PhDr. Karla Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.
Legenda: O nalezení uhlí
Slezská Ostrava má ve svém znaku kozlíka (později upraveno na kamzíka) jako symbol, který odkazuje na pověst o založení Ostravy. Tato pověst říká, že jeden pastýř kdysi pásl kozy na kopci (dnešní Slezská Ostrava) a jedna z koz začala hrabat v zemi. Pastýř si toho všiml a objevil na tom místě bohaté ložisko uhlí. Tento objev následně přispěl k rozvoji regionu, protože uhlí mělo zásadní význam pro průmyslový růst Ostravy a okolí.
Kamzík/kozlík ve znaku tedy symbolizuje nejen tuto legendu, ale také prvotní objevy uhlí na území Slezské Ostravy, což bylo klíčové pro její historii a rozvoj.